Rafting yapmak isteyen aile gruplarımızın en çok merak ettiği konularında başında çocuklar rafting yapabilir mi ? sorusu gelmektedir. Çocuklar da rafting yaş sınırını değiştiren bir çok etken vardır. Bu etkenlerin kombinasyonuna göre sorunun cevabına ulaşacağız.

Rafting sporu o kadar keyiflidir ki ister ailenizle ister arkadaş gruplarınızla katılın büyük keyif alacağınız kaçınılmazdır.

Çocuklarda Yaş Sınırı Nasıl Belirlenir

Çocukların rafting yapması için kriterleri sıralayalım.

Rafting yapmak isteyeceğiniz dönem: Eğer su seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olacağı bahar aylarında isterseniz ( Şubat, Mart,Nisan,Mayıs) su seviyesi yüksek olacağı için benim önerim 12 yaş ve üzeridir.

Rafting yapmak isteyeceğiniz nehir: Rafting zorluk derecesine göre sınıflamalar vardır. Çocuklar için en uygun zorluk derecesi 2 dir.

Rafting yapmak isteyeceğiniz mevsim: Çocukların yaz aylarında katılmaları çok daha uygundur. Suda rafting ile bir sıkıntı olmasa dahi çocukların soğuktan etkilenmemesi önemlidir.

Rafting botunda ki yetişkin sayısı: Bizim için en önemli kriter rafting botumuzda ki yetişkin sayısıdır. Bunu bir örnekle açıklayalım bir botta örnek verecek olursak 6 adet yetişkin var 1 tane 8 yaşında çocuk var yukarıda ki kriterlere de uygun olarak katılmak uygundur.

Başka bir örnekle anne baba büyük abi 20 yaş 12 yaş çocuk 8 yaş çocuk 7 yaş çocuk bu şekilde bir ailenin katılımı açıkcası tam parkur için çok güvenli değildir.

Burada örnekleri çoğaltmak mümkündür. Amacımız çocuklarınızın rafting sporundan mahrum kalması değildir. Amacımız onların güvenliğini maksimum düzeyde tutmaktır.

Özet olarak çocuklarda yaş sınırının min. 6 ve üzeri olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda ki bilgiler değişken koşullara bağlıdır. En güncel bilgiyi gelmek istediğiniz döneme göre bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz.

Melen çayı rafting turlarında görüşmek dileğiyle…

Leave a comment