Melen Çayı Rafting Ne Zaman Yapılır

Rafting yapmaya karar verdiniz ve en iyi dönemleri merak ediyorsanız Melen Çayında Rafting ne zaman yapılır? Melen çayı rafting sezonu ne zaman? gibi sorulara cevap aramaya başlarsınız. En iyi en kötü kavramı kişiye göre değişecek soyut kavramlar olduğu için yazımızda dönemleri ve şartları anlatarak sizin beklentinize uygun seçenekler oluşturmaya çalışacağım.

Melen çayında rafting sporu Şubat ayında başlayıp Ekim ayına kadar devam etmektedir. Dönem olarak uzun görünse de her aydan alacağınız keyif farklı olmaktadır. Melen çayı rafting ne zaman yapılır? sorusu bu noktada devreye girmektedir. Biz melen çayında rafting sezonunu ikiye ayırırız. Bu iki seçenekten hangisi sizin beklentinizi karşılıyorsa sizin için en iyi dönem o olacaktır.

Melen Çayı Rafting Sezonu

Türkiye’de nehirlerin su rejimleri sabit kalmamaktadır. Yağmur, kar yağışı gibi etkenler su seviyesini yükseltirken sıcak ve uzun kurak havalar, tarımsal sulamalar su seviyelerini azaltmaktadır. Bu doğa olayları rafting sezonunu etkilemekte ve rafting sporunda adrenalin zamanı ve eğlence zamanı diye iki dönem yaratmaktadır.

Melen Çayı Adrenalin Dönemi

Melen çayında adrenalin dönemi Şubat ayında başlayıp Haziran ayına kadar sürmektedir. Kışın yağan karların erimesi Bahar ayıyla başlayan yağmurların etkisi ile su seviyesi yükselmekte ve rafting sporundan alacağınız keyif artmaktadır. Tabi ki bu ayların avantajı kadar dezavantajları da olmaktadır.

  • Avantajları: Gerçek anlamda rafting yaptığınızı hissedersiniz ve rafting sizde tutku haline gelir. Parkur aynı olmasına rağmen suyun akış hızından dolayı daha az yorulursunuz. Süre kısalığından başka aktiviteler eklemek için süreniz olur.
  • Dezevantajları: Bu dönemde çocuklar rafting yapamazlar. Hava ve su eğlence dönemine göre daha soğuk olur. İlk defa tecrübe edecekler açısından endişeye sebep olabilir.(gereksizdir)

Melen Çayı Eğlence Dönemi

Melen çayında eğlence dönemi Haziran ayı ile başlayıp Ekim ayına kadar devam etmektedir. Havaların ısınması ile su seviyesi azalmaya başlar ve adrenalin seviyesinde biraz düşme yaşanır.

  • Avantajları: Havalar ısındığı için çocuklu aileler için uygun dönem olmaktadır. Yine üşümekten korkan katılımcılar için uygun zamandır. İlk defa rafting yapacak ve korkan katılımcılar için uygun zamandır.  Yaz tatiline gidemeyip bir değişiklik olsun mantığıyla aktivite arayanlar için bulunmaz nimettir. Yüzme bilmeyenler için ilk deneyim için uygundur.  Yüzme bilmiyorsanız yüzme bilmeyenler rafting yapabilir mi? yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Dezevantajları: Gerçek manada rafting yapmış olmazsınız. Sadece tecrübe kazanmış olursunuz. Daha uzun süre suda kalırsınız biraz daha yorucu olabilmektedir. Farklı bir yerde rafting yapmışsanız adrenalin döneminde katılmadığınız için Melen çayının basit olduğu algısına kapılabilirsiniz.

Evet Melen çayında rafting ne zaman yapılır? sorusunu cevapladık. Bu sorunun cevabının %70 ini aslında kendiniz cevaplıyorsunuz diyebiliriz. Beklentiniz hangi yönde ise karşılaştırma yaparak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burada anlattığımız rafting sezonu dönemleri yıllara göre mevsim normallerine göre verilmektedir. Bazen Haziran ayıyla başlayan yaz dönemlerinde aşırı yağışlar nedeniyle su seviyeleri aşırı yükselebilmektedir. En son 2019 Düzce Sel Felaketi örneğini verebiliriz. İşletmemiz büyük zarar görmüş ve 8 adet rafting botumuz sele kapılırken köylerimiz sel nedeniyle büyük zarar görmüştür.

Bazende kışın kar yağmaması nedeniyle adrenalin dönemi eğlence dönemine dönüştüğü olmaktadır. Bizleri her daim arayarak en güncel bilgileri alabilirsiniz. İşletmemiz sizin beklentinize göre doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Ayrıca ilk defa rafting yapacaksanız İlk Defa Rafting Yapacaklara Öneriler yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 

Leave a comment