Melen Çayını Tanıyalım

Melen çayı Düzce il sınırlarından doğarak 60 km boyunca devam eder ve Melen ağzı köyünden Sakarya il sınırından Karadeniz’e dökülmektedir. Melen çayını besleyen bir çok küçük dere ve küçük ırmak bulunmaktadır. Melen çayı rafting ve son yıllarda yapımı devam eden Melen Barajı ile gündeme gelmiştir.

Melen barajından önce İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması adına su pompalanmaktadır.Bu yatırımın rafting sporu yapılmasını engelleme ihtimali de mevcuttur. İstanbul’dan Ankara yönüne giderseniz Düzce il sınırında Büyük Melen köprüsüyle Düzce melen çayının üzerinden geçiyorsunuz. Melen çayı ile ilgili bilgi verdikten sonra gelelim asıl konumuza Melen Çayında Rafting Sporu ile ilgili bilgilerimizi paylaşalım.

Melen Çayında Rafting

Melen çayı rafting sporuna hizmet eden en önemli parkurlardan biridir. Düzce Melen çayı rafting parkuru 13 km.dir . İlk 2 km amatör katılımcıların eğitildiği ve rafting parkuruna hazırlandığı alandır. Diğer kalan 11 km ise gerçek anlamda rafting sporundan tat almanızı sağlayan akıntının bol olduğu alandır.

 Doğal kaynağına ek olarak bölgeye yağan kar ve yağmur suları da Melen çayında rafting yapmayı keyifli hala getirmektedir.

İstanbul ve Ankara gibi şehirlere yakın olması sebebiyle yerli katılımcı anlamında rafting sporuna büyük katkılar sunmaktadır. Türkiye’nin büyük şehirlere en merkezi konumunda bulunan rafting parkurudur.

 Yerli katılımcıların ve özellikle kurumsal şirketlerin en favori adresi Düzce Melen çayıdır. Melen çayında rafting sporunun popüler olmasının 2 neden bulunmaktadır. Bunlardan birinci yazımızda da bahsettiğim gibi metropol şehirlere çok yakın konumda olması ikinci nedeni ise hem adrenalin yaşayacaksınız hemde bunu güvenli bir şekilde yapacaksınız bunun için suni bir parkur oluşturmanız gerekir.

Yıllardır rafting sektöründeyiz ve çeşitli şehirlerde rafting yapan arkadaşlarımız ve dostlarımız bulunuyor. Bazen üzücü haberleri herkesten önce duyuyoruz. Çok şükür biz bu konuda her hangi bir kaza yaşamıyoruz. Yaşamadığımız için basında bu tarz haberlerle değil güzel haberlerle çıkmak bizi daha da popüler hale getiriyor. Peki Melen çayında rafting yapmaya karar verdiniz. İstediğiniz anda yapabilir misiniz? Rafting için ideal sezon ne zaman bunlara değinelim.

Düzce Melen Çayının En İyi Dönemleri

Melen çayı rafting turları Şubat ayında başlayıp Kasım sonuna kadar devam etmektedir. Zaman olarak uzun görünse de her dönem alacağınız keyif değişmektedir. Bu nedenle rafting yapılabilir dönemleri ikiye ayırıp açıklamak istiyorum.

Rafting Dönemleri

  1. Adrenalin Dönemi:Adrenalin dönemi Şubat ayında başlayıp Haziran ayına kadar sürmektedir. Melen çayının normal su seviyesine ilave olarak kışın yağan kar sularının erimesi ve Bahar ayı yağmurları da eklenerek su seviyesini hızlandırmaktadır. Yaz aylarına göre su ısı olarak daha soğuktur fakat yaşayacağınız adrenalin ile gerçek anlamda rafting sporu yapmış olacaksınız. Biraz üşümeyi göze almanızı tavsiye ederim. Rafting yapmak size bu dönemde bağımlılık yapacaktır. Bu dönemde katılım yaşı 12 ve üzerinde olmaktadır.
  2. Eğlence Dönemi: Haziran ayı sonrası  havaların ısınması ile su buharlaşmaya başlar ve mevcut su seviyesi azalır. Suyun azalması suyun akıntı hızını yavaşlatır ve bahar dönemine göre adrenalin anlamında bir miktar kayıp yaşatır. Biz bu eksikliği eğlence yoluyla tamamlamaya çalışırız. Su seviyesinin düşmesi çocuklu aileler için fırsat yaratmakta ve 7 yaş seviyesi çocuklarda programlara dahil olmaktadır. İlk defa rafting yapacaklar için tavsiye edilir. Hem işleyişi görmek hemde acemiliğinizi atmak için değerlendirebilirsiniz.

Burada belirttiğimiz dönemler mevsim normallerine göre verilmiştir. Bazen mevsimler kurak geçer ve kışın su olmaya bilir. Bazen Haziran Temmuz ayında sel yaşanır ve su seviyesi aşırı yükselebilir. Dönemler bilgi amaçlıdır. Gelmeden güncel bilgi almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca herkesin eğlence anlayışı farklıdır. Bu dönemleri anlatma amacımız Ağustos ayında Melen çayında rafting yapacak birinin beklentisini yüksek tutmamasıdır.

Melen çayının en iyi dönemi sizin için en uygun görülen zamandır.

Melen Çayı Rafting Turlarına Nasıl Katılırım

 Melen çayında rafting turlarına katılmak isteyenlerin %90 İstanbul’dan %10 luk kısım ise diğer çevre illerden gelmektedir. İstanbul’dan gelecek katılımcılar için İstanbul çıkışlı rafting turlarımıza katılabileceğiniz gibi kendi araçlarınızla da tesislerimize gelerek Melen çayı rafting turlarımıza katılabilirsiniz. Katılım için gün ve kişi sayınızı belirleyerek sitemizde bulunan satın alma kanallarından uygun gördüğünüz paketleri satın alabilirsiniz. Rafting turlarına katılmak için 100 ile 200 tl gibi bir maliyete katlanmanız gerekmektedir. Rafting paketleri için https://macerarafting.com/rafting-paketleri/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Düzce Melen Çayına Nasıl Ulaşırsınız

Düzce ilimizin İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropol şehrimizin orta noktasında kaldığını yazımızda belirtmiştim. Düzce Melen çayına ulaşmak istiyorsanız yol tarifimize uyarak çok rahat bir şekilde rafting tesislerimize ulaşmanız mümkündür. İsterseniz whatsapp üzerinden konum isteyerek de kısa yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz.

İSTANBULDAN ULAŞIM

Melen çayına İstanbul’dan kendi aracınız ile gelecekseniz iki seçeneğiniz bulunmaktadır. İstanbul Avrupa veya Anadolu Yakasından D-100 Ankara istikametine yönelip yaklaşık 200-220 km. civarı yol alıp Cumayeri ilçe tabelasından içeri girerek Dokuzdeğirmen köyüne ulaşabilirsiniz.

Bütün araç çeşitleri ile tesisimizin otoparkına kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

İkinci seçenek ise TEM otoyolu Ankara istikametine yönelip HENDEK Gişelerden çıkıp 1 km. sonra karşılaşacağınız Hendek-Düzce tabelasını takip etmek oluyor. 30 km. sonra Cumayeri tabelasından Dokuzdeğirmen köyüne geçiş yapıyorsunuz. Kendi aracınız yoksa servis imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şehirler arası otobüs ile ulaşım sağlamak isterseniz  Metro Turizm ve Düzce Güven firmalarının ilk araçlarını sorabilirsiniz. İstanbul’dan Melen çayına ulaşım imkanları bu şekilde yapılmaktadır. Yine Sakarya- İzmit- Bursa ve diğer iller de aynı güzergah üzerinden Melen çayı rafting alanına ulaşabilirsiniz.

ANKARADAN ULAŞIM

Ankara’dan melen çayına kendi aracınızla ulaşmak isterseniz iki seçeneğiniz bulunmaktadır. D-100 üzerinden İstanbul istikametine yönelip 270 km. civarı yol alarak Cumayeri ilçe tabelasından içeri girerek Dokuzdeğirmen köyüne ulaşıyorsunuz. İkinci seçenek ise TEM otoyolu İstanbul istikametine yönelip Gümüşova-Gölyaka Gişelerden çıkıp İstanbul yönünü takip ediyoruz ve 10 km. sonra Cumayeri tabelasından Dokuzdeğirmen köyüne geçiş yapıyorsunuz.

Gümüşova- Gölyaka gişeler çıkışını kaçırmamanızı tavsiye ederim yoksa fazladan 50 km. yol yapmanız kaçınılmaz olur. Ankara ve çevresindeki illerden Melen çayına nasıl ulaşabileceğinizi de anlatmış olduk. Yol tarifleri uzun görünse de tesislere ulaşım çok kolaydır. Navigasyon kullanacaksanız Dokuzdeğirmen köyü Düzce yazmanız yeterlidir. Yine iletişim sayfamızda ki harita yardımı ile tesisimize ulaşmanız mümkündür.

Rafting bir tutkudur. Sizde bu tutkuya ortak olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Melen Çayı Merak Edilen Sorular

Melen çayında rafting yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulara cevap vermeye çalışacağım. Yeni sorular geldikçe de sayfamıza ekleyerek bilgilenmenizi sağlayabiliriz.

   •  Yüzme bilmiyorum rafting yapabilirmiyim?

Melen çayında yüzme bilme şartı aranmamaktadır. Yüzme bilenler tabi ki bilmeyenlere göre suya düşme durumu yaşanırsa  daha rahat oluyor.Suya düşme  oranı çok düşüktür. Size verilen can yelekleri suyun üzerinde tutmak için yeterlidir.

   • Çocuklar rafting yapabilir mi?
  Çocukların rafting turuna katılmaları mümkündür. Fakat bazı şartlar gerekir. Bunları ayrıntılı olarak Çocuklar rafting yapabilir mi? yazımızdan detaylıca öğrenebilirsiniz.
   • Rafting botunda kaç kişi olması gerekir?
  Rafting botlarında min 6 kişi max 7 katılımcı olur. Her botta hocalarımız olur. Hocalar bu sayılara dahil değildir 6+1, 7+1 şeklinde oturulur.
   • Rafting haricinde hangi aktivite imkanları bulunmaktadır?
  Melen çayında rafting ana faaliyettir. Bunun haricinde çadır kamp, insan sapanı, zipline gibi ufak eğlencelere katılabilirsiniz.
   • Rafting ile ilgili kıyafetler veriliyor mu?
  Rafting için gerekli ekipmanlar kişisel ve güvenlik amaçlıdır. Güvenlik ekipmanları tesisler tarafından karşılanır. Üzerinize giyeceğiniz kıyafetlerin bir önemi yoktur.
 • Normal şartlarda tesisimiz soğuk havalarda neopren elbise vermektedir.Covid Salgını ile beraber herkesin kendi eşyalarını kullanmasının daha faydalı olacağı görülmüştür.
 • Bu nedenle şort, tişört  eşofman,haşema ne uygun görürseniz kullanabilirsiniz. Ayaklarınıza deniz ayakkabısı, sandalet giyebilirsiniz.

Yorum yap