Türkiye’de Rafting Fiyatları

Türkiye’de rafting sporuna olan talep her geçen artmaktadır. Doğu illerimizde yeni açılan parkurlarla rafting işletmeciliği sektör haline gelmekte ve her bölge müşteri portföyüne göre diğer etkenlerle beraber rafting fiyatlarını belirlemektedir.

Yıllardır rafting sektörünün içerisinde olduğumu belirterek Yurt dışı ile karşılaştırma yaparsak dışarıya göre rafting fiyatlarının çok çok uygun olduğunu belirtebilirim. Rafting malzemeleri ithal edilmek yoluyla temin edilmektedir. Yurt dışı rafting işletmelerinin malzeme tedarikine daha yakın olmalarına rağmen Ülkemizdeki fiyatların 10 katı ücretlerle yaklaşık 200 Eurolara turlara katılabilirsiniz.

Rafting Fiyatları Belirleyen Etkenler

Rafting fiyatlarını belirleyen bir çok etken vardır. Bu etkenlerin en başında insan kaynağı sıkıntısı ikinci olarak ithal malzeme kullanılması gelmektedir. Sizlere eşlik eden rehber hocaların yetişmeleri uzun sürmekte ve bu konuda çok sıkıntı olduğu için işletmelere en yüksek maliyeti bindirmektedir.

Diğer yüksek maliyet kullanılan rafting malzemelerinin çok pahalı olması ve çabuk deforme olmalarıdır. Diğer bir etkende yeme içme imkanlarının sunulması ve diğer işletme giderleridir.

Bir diğer kalem ise rafting sezonunun uzunluğudur. Yani rafting işi sürekli değildir. Kimi yerde 3 ay kimi yerde 5 ay sürmektedir. Kimi yerde haftanın her günü talep olurken kimi yerlerde sadece hafta sonları talep olmaktadır.

Ana taslak olarak işletmeler bu giderlerle karşılaşmaktadır. Bu maliyetlere kar payı eklenerek rafting fiyatları oluşturulmaktadır.

Bölgelere Göre Ortalama Fiyatlar

Köprülü Kanyon

Ülkemizde rafting sporunun en yoğun yaşandığı bölge Antalya Köprülü Kanyon’dur. Yerli ve yabancı bir çok turistin ilgi göstermektedir. Rafting sporu haftanın her günü devam eder. Ortalama 70₺-100₺ arasında bir fiyatla rafting turlarına katılabilirsiniz.

Dalaman Çayı

Dalaman çayı da yerli ve yabancı turist ağırlıklı olarak talep görmektedir. Mayıs ayı sonrası haftanın her günü turlara katılmanız mümkündür. Fiyat olarak ortalama 100₺-150₺ arasında fiyatlarla turlara katılabilirsiniz.

Fırtına Deresi

Rize ilimizde bulunan Fırtına deresinde rafting yine yerli ve yabancı ağırlıklı turistlerin talebiyle olmaktadır. Rafting fiyatları ortalama 80₺-150₺ arasında değişmektedir.

Düzce Melen Çayı

Düzce Melen çayı İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlere çok yakın olduğu için hafta sonu taleplerine cevap vermektedir. İçerik olarak sabah açık büfe kahvaltı, rafting sonrası yemek ve ikramlar, fotoğraf çekimlerine varana kadar fiyatlara dahil edilen hizmetler bulunmaktadır. Ortalama fiyatlar 90₺-150₺ arasında değişmektedir.

Türkiye’nin en uygun rafting fiyatları Düzce Melen çayındadır. Fiyatların aynı bantta görünmesi sizi şaşırtmasın. Bu fiyatlara dahil olan hizmet kalemleri farklıdır. Antalya’da bir kare fotoğraf 5$, ayağınıza giyeceğiniz deniz ayakkabısı 10$ dır. Melen çayında malzemelere kadar verilmektedir.

Doğu bölgelerimizde rafting sporu yeni oturmaya başladığı için fiyat bilgilerini henüz blmiyoruz. Bilgi aldıkça ekleyebilirim.

Evet bölgeler göre aşağı yukarı Türkiye’de rafting fiyatları bu şekildedir. Bütçenize göre çoktur azdır bunu bilemeyiz tabi ki ama inanın çekilen zahmet için fiyatlar yüksek değildir.

Fiyat ayrıntıları ve içerikleri için rafting paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek indirim fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

 

Leave a comment