Rafting sporunu merak edenler için rafting hakkında anlaşılır ve bilgilendirici bir makale okuyacaksınız. Rafting nedir? kelime anlamından başlayacak olursak rafing, raft ingilizce kelimenin türetilmesiyle rafting haline gelmiştir.

İngilizce raft ( Sal) anlamına gelmektedir. Peki kelime anlamları dışında rafting nedir? Derseniz; kısaca hızlı akan nehirler üzerinde rafting botu adı verilen araçlarla kürek yardımı ile üzerinde bulunan sporcuların engelleri aşmaya çalışması diyebiliriz. Rafting bir spordur.

 Her spor dalı bir eğlence ile hayatımıza girer. Siz eğlenceyi profesyonelliğe taşımak isterseniz durum değişir. Bunun için sürekli bu sporu yapmanız ve kondisyon kazanmanız gerekir.  Biz olaya güzel bir gün geçirmeniz maksadıyla yapacağınız macera turu, aktivite olarak ele alacağız.. Bu nedenle rafting nasıl yapılır? sorusunu bu mantıkla cevaplayacağım.

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting nasıl yapılır? Rafting yapmak için nasıl rezervasyon yapılır? bunlara değinmeden önce rafting yapmak için gerekli şartlar nelerdir bunlardan bahsedelim.

Her spor dalında veya macera aktivitelerin de belirli şartlar bulunur. Rafting yapmak için belirli şartları sağlamanız gerekir. Bunların en önemlisi sağlık kriterleridir.

Aşırı heyecan, panik atak, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi adrenalin yükselmesiyle size rahatsızlık yaratacak hastalıklarınızın olmaması gerekir.

 Bunun dışında efor sarf edecek gücünüzün olması gerekir.Rafting nedir? sorusunu cevaplarken rafting botları kürek yardımı ile hareket eder demiştik. Efor burada devreye girmektedir.

Diğer bir kriter yaştır. Yaş kriteri rafting yapılacak nehirlere göre değişir. 6 ile 55 arası bir belirtme yapabiliriz. Burada önemli olan su seviyesi, rafting yapmak isteyeceğiniz dönem olacağı için firmalardan güncel bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Yaz ayında rafting yapacaksanız yaş seviyesi düşebilir. Rezervasyon tarihinizden önce aşırı yağış olursa su yükselir ve yaş seviyesi yukarı çıkabilir gibi örnekler verebiliriz.

En çok merak edilen diğer bir kriter yüzme biliyor olup olmadığınızdır. Yüzme bilmeniz size sadece avantaj sağlar. Yüzme bilmeyenlerde rafting yapabilirler. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz Yüzme bilmiyorum rafting yapabilirmiyim  isimli makalemi okuyabilirsiniz. 

Bu kriterleri taşıyan bay bayan çocuklar rafting etkinliğine katılabilirler. Bu açıklama Kimler rafting yapabilir? Sorusunun da cevabıdır aynı zamanda. Türkiye’nin bir çok noktasında rafting  turuna katılmanız  mümkündür. Rafting botları 6 +1  ve 8+1  şeklindedir. Bu sayılar “rafting kaç kişiyle yapılır” sorusunun cevabı değildir.

 Sadece rafting botunun üzerinde bulunması gereken katılımcı sayılarıdır. Siz 1 kişi olarak da rafting turuna katılabilirsiniz. Yani tüh vah biz 6 kişi değiliz 8 kişi değiliz rafting yapamayacağız sorunu ortaya kısmi olarak çıkmaz.  

Firmaların program günleri ve saatleri vardır. Bunlara uyarsanız rafting sporu yapma olanağınız olur ve diğer katılımcılarla birlikte bot sayısını tamamlayabilirsiniz.  

Rafting Rezervasyonu Nasıl yapılır?

Rafting yapmak için gerekli kriterleri sağlıyorsanız rafting rezervasyonu için firmaları araştırarak güvenli olduğunu düşündüğünüz rafting tesisi ile iletişime geçebilirsiniz. Rafting tesisinin güvenilir olduğunu nasıl anlayacağız diyorsanız rafting tesisi seçiminde tavsiyeler makalemizi okuyabilirsiniz. 

Bu makale size yol gösterici olacaktır. Her firmanın rezervasyon sistemi farklıdır. Kimisi müşteri bulamadığı için fırsat siteleri ile anlaşır, kimisi online rezervasyon yapar.

Rafting Tehlikeli Midir?

Rafting için gerekli şartları taşıyan ama bu spora endişe ile bakarak çok tehlikeli olduğunu düşünen maceracılara sesleniyorum. “Rafting tehlikeli bir spor değildir” demek küçümsemek olur. Ama burada bir çok faktör devreye girer.

Dünya’nın bir çok noktasında rafting sporu yapılmaktadır. Her nehrin kendine özgü özellikleri vardır. Her nehrin çok gür olduğu hava şartlarına göre değişikliklere uğradığı zamanlar vardır. Bunlar o nehri tehlikeli veya daha amatör hale getirir. İşte bütün bunları değerlendirmeden videolarda veya Televizyonlarda belgesellerden izlediğiniz görüntülerle cevaplayamazsınız.

Yazının başında da belirttiğim gibi rafting nedir? sorusuna spor anlamında farklı bir bakış vardır. Aktivite eğlence anlamında farklı bir bakış vardır. Aktivite yapılan nehirlerde risk daha azdır.

Ticari manada kimse her turda kaza yaşanabilecek potansiyel riski bulunan bir nehirde rafting turu düzenlemeye kalkışmaz. Şartlar elverişli olsa dahi tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz diyorum.

Ülkemizde rafting kazası yaşanma olasılığı çok düşüktür. Rafting kazaları veya ölümleri çok sık yaşanan olaylar değildir. Ülkemizde en çok yerli turist talebi Düzce Melen çayına yapılır. Şimdiye kadar her hangi bir kaza yada ölüm haberi gelmemiştir.

Yine Güney bölgelerimizde, Karadeniz bölgelerimiz de her yıl 100 bin civarı aktivite katılımlarına rağmen kaza oranları çok düşüktür.

O yüzden rafting aktivitesine katılmak istiyorsanız firma araştırmasını iyi yapmanız sizi daha güvenli ellerde rafting yapmaya yöneltecektir. Firmamız rehberleri bölgemizin insanıdır ve çayımızı çok iyi tanımaktadır.

İlk defa rafting yapacaklara tavsiyeler makalemizi okuyarak karar vermek isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz. İlk defa rafting yapacaklara tavsiyeler bu makeleyi okuyarak turlara hazır gelebilirsiniz.

Yorum yap