Rafting Tehlikeli Midir?

Her spor dalının kendine özgü bir takım tehlikeleri vardır. Sokakta yürümenin bile tehlikeli olduğu dünya da “rafting tehlikelimidir?” sorusuna “HAYIR “ demek olaya samimiyetsiz yaklaşmak olmaz mı? Burada önemli olan tehlikenin gerçekleşme ihtimalidir.Bu ihtimalleri oluşturan etkenler bütünüdür.

Her rafting yapılan nehrin riski aynı değildir. Kimisi çok zorludur. Ölüm oranı fazladır. Kimisi daha az risklidir. Rafting ölüm oranı sıfıra yakındır. Ayrıca mevsimsel koşullar, işletme tecrübesi, çalışan hocaların tecrübeleri gibi bir çok etkende önem teşkil etmektedir.
Tüm bunlara rağmen rafting macera sporları içerisinde son yıllar da en çok tercih edilenler arasındadır.Gerek ülkemizde gerekse Dünya ülkelerinde bu şekildedir.Ülkemizin bir çok noktasında rafting yapılmak da ve yeni yeni parkurlar açılmaktadır.

Rafting ticari bir sektör haline dönüşmeye başlamıştır.Ticaret işin içerisine girdiği için işletmeler çok risk almak istemezler. Yani çok fazla ölüm oranı olan bir nehirde ben işletmeci olarak kelle koltukta para kazanma riskine giremem açıkçası. Kimsenin de gireceğini düşünmüyorum.

Rafting Tehlikeleri Önlenebilir Mi?

Rafting tehlikeleri önlemek için tehlikeyi oluşturan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu risk oranını yüzdesel olarak düşürecektir. Fakat bu hiçbir zaman sıfır olamaz. Rafting tehlikelmidir? bunu önleyecek iki kanat bulunmaktadır.
Bunlardan biri işletmelere düşen görevlerdir.

Biz Türkiye’nin en güvenli turlarını nasıl mı vaat ediyoruz? İşletmelerde örnek alabilirler. Diğer kanat ise rafting yapmak isteyen sporculara düşmektedir. Bunları alt başlıklar olarak sıralayacağız.

Rafting İşletmelerine Düşen Görevler

Rafting tehlikelerini önleme noktasında en büyük görev işletmelere düşmektedir. İşletmeler neler yapabilir sıralayalım.

. Parkurda sürekli Keşif Turları Düzenlemek: Su seviyesinin düşmesi yada yükselmesi nehirlerin yapısını sürekli değiştirmektedir. Özellikle aşırı yağış dönemlerinde hocalarımıza parkurda keşif yaptırmadan suya inmiyoruz.

. Rehber Deneyimleri: Rafting rehberleri maalesef çok kolay yetişmiyor. Onları milli sporcu olmaya teşvik ederek bu spora ilgilerini diri tutuyoruz. Şuan milli takımda sporcu rehberlerimiz bulunmak ve Türkiye rafting yarışlarına katılan bay ve bayan ekiplerimizde yetişmektedir. Aynı zamanda bu işte ustalaşmış çok deneyimli hocalarımızla gençleri harmanlıyoruz.

.Güvenilir rafting ekipmanları kullanmak: Sürekli malzeme yeniliyoruz. Şuan 1 senelik 29 adet rafting botumuz mevcut 7 adet daha eski botumuz la hizmet veriyoruz. Her sene kask yelek kürek gibi ekipmanlarımız dan ıskartaları ayıklıyoruz.

. Rafting öncesi brifing: Gerek baş rehberlerimiz gerekse bot içerisinde rehberlerimiz tarafından brifingler ayrıntılı olarak verilmektedir. Rafting katılımcıları acemi olduğu için en önemli kriter bu eğitimlerdir diyebilirim. Ayrıca melen çayı rafting parkurunun en önemli özelliği brifingde öğrendiğiniz bilgileri uygulayabileceğimiz 2  km alıştırma etabından sonra dalgalarla buluşma avantajıdır. Melen çayı rafting parkuru ile ilgili daha çok bilgi istiyorsanız Melen Çayı Rafting yazımı okuyabilirsiniz.

Katılımcılara Düşen Görevler

Rafting tehlikelerini önleme katılımcılara da bir takım görevler düşmektedir. Hadi gelin bunlar nelermiş öğrenelim.

  • Brifingi Dinlemek: Rafting öncesi alacağınız eğitimi can kulağıyla dinlemeniz gerekir. Oradan aklınız da kalacak bir bilgi zor durumda size hayat ışığı olabilir.
  • Hocaları Dinlemek: Bazı katılımcılarımız daha önce rafting yaptığı için kendini tecrübeli görmekte ve hocaların komutları dışında hareket etme eğiliminde olabilmektedir. Bu da bot içerisinde ki diğer insanları tehlikeye atabilmektedir. Katılımcılar takım olduğu bilinciyle hareket etmeliler.
  • Endişe ve Bilgi Paylaşımı: Eğer korkuyorsanız ve endişeleriniz varsa bunları hocalarımızla paylaşın, yine yüzme bilmiyor olabilirsiniz bunları paylaşın ki hocalarımız kendilerine  daha yakın konumlara sizi alarak ilk müdahale yapılacaklar sırasına sizleri alsınlar.

Evet rafting tehlikelerini önleyebilecek bazı tedbirleri de sizlere anlattık. Rafting tehlikelimidir? sorusuna cevap aradık.Yazımız kimseyi korkutmak maksadıyla yazılmamıştır. İşletme olarak bize güvenin ve en iyi şekilde eğlenmenize bakın.

 

Yorum yap