Rafting su sporu olunca yüzme bilmek bilmemek konusu karşımıza çıkmaktadır. Yüzme bilmiyorum rafting yapabilir miyim? sorusu ile çok sık karşılaşıyoruz. Rafting sporunun keyfine ortak olamayacağınız endişesi oluşuyor. Öncelikle rafting yapmak için biraz cesaretli olmanız yeterlidir.

Ticari amaçla  rafting yapılan  nehirlerde yüzme bilme şartı aranmaz. Bunun sebebi kaza riskinin az olmasıdır. Kimse 100₺ kazanacağım diye çok riskli bir işe girişmez mantığıyla bakabilirsiniz. Ayrıca rafting yapılan nehirlerde akıntı fazla olduğu için çok iyi yüzme bilseniz dahi yüzmek çok mümkün değildir.

Yüzme bilmenin avantajı suya düşme ihtimalinize karşı panik yapmadan daha sakin kalmanızdır. Panik demişken suya düşme ihtimalinde Melen çayında rafting yapmak isteyenler için %1 olduğunu söyleyebilirim. Ben çok şansızım o %1 de kesin ben olurum diyorsanız yine endişe etmeyin.

Rafting esnasında güvenlik ekipmanı olarak size vereceğimiz Can yeleği ( Yüzdürgeç yelek) sizi suyun üzerinde tutmak için yeterli olacaktır. Suya düşen birinin normal şartlarda suya komple batsa suyun üzerine çıkma süresi 2 sn. kadardır. Fakat bu süre yüzme bilmeyenlere çok uzun süredir suyun altındayım hissi verecektir.

Yüzme Bilmeyenlere Öneriler

Yüzme bilmeyip rafting yapmak isteyenlere önerilerimizi maddeler halinde sıralayalım.

  • Raffting öncesi verilecek olan eğitimi can kulağıyla dinleyin.
  •  Botlarda bulunan rafting rehberlerine yüzme bilmediğinizi muhakkak belirtin.
  •  Hocalara yakın bölgelere oturmaya gayret edin ki düşme durumunda hemen müdahale edebilsinler.
  •  Güvenli bölgelerde sizleri yüzdürürüz. Bunun nedeni suya düşerseniz şok yaşamamanız ve alışmanız içindir.
  • Yüzme bilmediğiniz için korkup botun üzerinde kalmak yerine güvenli bir ortamda suya alışmaya çalışın.

Yorum yap